Warsztaty kulinarne ze świętą Hildegardą

Przepisy kulinarne – warsztaty 8 lutego – wersja PDF do druku

8 lutego 2020 r. w naszym Centrum Duszpasterstwa Jana Pawła II odbyły się warsztaty kulinarne poświęcone przepisom kulinarnym według św. Hildegardy.

Warsztaty poprowadził  Marek Zaremba – dyplomowany dietoterapeuta i specjalista medycyny komórkowej oraz terapeuta I stopnia medycyny św. Hildegardy, autor bloga „Gotuj zdrowo” i książki „Jaglany detoks”.

Warsztaty składały się z części teoretycznej (wykład) oraz praktycznej (warsztaty gotowania).

Św. Hildegarda stworzyła w XII wieku zasady zdrowego stylu życia i dietę chroniącą przed chorobami. Jej podstawą jest orkisz, a ponadto warzywa i owoce.

Poniżej znajdują się przepisy kulinarne zaprezentowane podczas warsztatów:

 

KASZA ORKISZOWA Z PIECZONYM BURAKIEM JARMUŻEM I DYNIĄ

1 szkl. kaszy orkiszowej

2 średnie buraki

1/2 dyni piżmowej lub hokkaido

4-5 dużych liści jarmużu

pół łyżeczki curry

1/3 szkl oliwy z oliwek

olej kokosowy

pestki dyni

pestki słonecznika

sól

 

Buraki owinąć folią. Piec w temp 220 stopni ok. 50-60 min. Po ostudzeniu obrać, pokroić w kostkę i wlać marynatę. Odstawić na minimum 1/2 godzinki. Dynię pokroić w centymetrową kostkę, wymieszać z odrobiną oliwy, przyprawy curry i delikatnie posolić. Piec 15-20 min w temp. 200 stopni. Jarmuż umyć, usunąć twardą część, porwać liście , zamarynować (1/3 szkl. oliwy z oliwek, mały utarty ząbek czosnku, odrobina soli, 2 stołowe łyżki soku z cytryny), polać jarmuż i dokładnie wetrzeć palcami w liście). Odstawić.

Kaszę ugotować z dodatkiem oleju kokosowego lub innego tłuszczu oraz odrobiny soli. Połączyć kaszę z burakiem, dynią i jarmużem, posypać uprażonymi pestkami dyni i słonecznika.

 

Marynata do buraków (blendujemy)

pół szkl. oliwy z oliwek

1/4 szkl. octu jabłkowego

1 duży ząbek czosnku

1 łyżeczka majeranku

3/4 małej łyżeczki soli

2 łyżeczki miodu lub innego słodzika

pół łyżeczki suszonego estragonu (opcjonalnie)

 

PODPŁOMYKI ORKISZOWE

2,5 szkl. mąki orkiszowej

3⁄4 szkl. ciepłej wody

25 g drożdży

1 łyżeczka cukru trzcinowego

2 łyżki oliwy z oliwek

3/4 łyżki soli morskiej lub himalajskiej

 

Do naczynia, w którym będziemy wyrabiać ciasto wsypujemy 2 łyżki mąki, dodajemy drożdże, cukier i 1/3 szkl. wody , mieszamy , przykrywamy ściereczką na 20 min, aby powstał zaczyn. Do powstałego zaczynu dodajemy pozostałe składniki i wyrabiamy ciasto 8-10 min. Jeśli będzie się kleiło, należy podsypać trochę mąką.

Wyrobione ciasto ponownie przykrywamy ściereczką i pozostawiamy w ciepłym miejscu do

wrośnięcia na ok. 1,5 godziny. Z wyrośniętego ciasta formujemy kulki, rozwałkowujemy na grubość maksymalnie ok. 0,5 cm i wycinamy szklaneczką placuszki. Podpłomyki pozostawiamy jeszcze na ok. 15-20 min, aż powiększą nieco swoją objętość.

Na rozgrzanej patelni , bez dodatku tłuszczu opiekamy podpłomyki z obu stron. Można je również upiec w piekarniku na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia w temp. 180 stopni ok. 5 min. (piekarnik należy wcześniej rozgrzać).

 

HUMMUS

2 szklanki ugotowanej cieciorki

1-2 ząbki czosnku

sól morska lub himalajska do smaku

1/3 szklanki wody mineralnej

2 łyżki pasty sezamowej tahini

sok z 1/2 cytryny

1 łyżka oliwy

 

Wszystkie składniki połączyć i zblendować.

 

Wersja z burakiem

ucieramy do humusu 1 mały upieczony burak.

 

PESTO I PIECZONA PAPRYKA

2 czerwone papryki

2 łyżki orzechów włoskich

1 płaska łyżka świeżego tymianku ( opcjonalnie)

2 łyżki owoców granatu

Marynata do papryki

1/3 szkl. oliwy extra vergine

1 duży ząbek czosnku (np. utarty na tarce)

1/4 szkl. octu jabłkowego lub sok z połowy cytryny

1/3 małej łyżeczki ziół prowansalskich

2 małe łyżeczki miodu

sól do smaku

 

Papryki w żaroodpornym naczyniu umieść piekarniku nagrzanym w 200°C. Piecz 25 min. Po

ostygnięciu zdejmij delikatnie skórkę, oddziel gniazda nasienne i pokrój paprykę w paseczki.

Zalewamy marynatą. Orzechy i tymianek siekamy dodajemy do papryki.

 

Pesto

1/3 szkl. oliwy z oliwek

pęczek bazylii lub natki pietruszki

1/3 szkl. uprażonych orzechów lub pestek słonecznika

2 ząbki czosnku sól do smaku

Blendujemy.

 

Korzystano z kaszy (RYŻ ORKISZOWY) oraz mąki Oberkulmer Rotkorn. Niemodyfikowana genetycznie mąka, o której właściwościach pisała św. Hildegarda z Bingen. Można je zakupić na stronie:

sklephildegarda.pl

orvita.pl

 

Kim była św. Hildegarda?

Urodziła się w 1098 roku, w Bermersheim jako dziesiąte dziecko w rodzinie średniozamożnej szlachty frankońskiej, Hildeberta i Mechthyldy von Bermersheimów.

Była wizjonerką, leczyła, ale także była aktywną reformatorką kościoła katolickiego. Była przeoryszą klasztoru Benedyktynek, do którego została posłana, kiedy miała osiem lat. Otrzymała tam klasyczne, staranne wykształcenie. W roku 1136, po śmierci przeoryszy i swej mentorki Jutty, to ona objęła to stanowisko.

Od dzieciństwa miała wizje mistyczne i profetyczne. Hildegarda była także od najmłodszych lat niezwykle baczną obserwatorką ludzi i świata przyrody. Niezwykle mądra, wykształcona i wpływowa, cieszyła się wielką sławą. Z upływem czasu po radę jej – zwaną ją nawet Sybillą znad Renu – zwracali się ówcześni możni tego świata. Z jej porad korzystali królowie. Miała uznanie w oczach papieża. Obok dzieł mistycznych i teologicznych pisała także rozprawy na temat medycyny i zjawisk przyrodniczych, wszechświata i istoty ludzkiej. Komponowała także utwory muzyczne. Umacniana pewnością, że przekazuje Boże orędzie, poświęciła się także nauczaniu, podróżując po różnych regionach Niemiec i przemawiając nawet w kościołach. Nazywana była po upływie wieków pierwszą niemiecką kobietą filozofem i lekarzem.

W 2012 r. papież Benedykt XVI ogłosił ją świętą i doktorem Kościoła. Jest czwartą kobietą doktorem w historii Kościoła i patronką esperanto, językoznawców i naukowców.

 

FOTORELACJA Z WARSZTATÓW: